Szczeciński Sierpień 1980 r.

Wystawa pokazuje genezę i przebiegu strajku, który zapoczątkował powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Ponadto przybliża ona tło protestu i relacjonuje jego finał, zakończony podpisaniem porozumień w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu stanowiących podstawę zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.

W Szczecinie podczas całego strajku można było dostrzec spokojną determinację, rodzącą się wspólnotę oraz poczucie siły, mające ostatecznie skutkować ustępstwami władz. W warunkach systemu komunistycznego Polski Ludowej NSZZ „Solidarność”, będący formalnie jedynie związkiem zawodowym, stał się faktycznie ruchem łączącym walkę o poprawę bytu środowisk pracowniczych i poszerzenie wolności polskiego społeczeństwa. „Solidarność” była ucieleśnieniem marzeń milionów Polaków o życiu w wolnej Polsce.

Przy tworzeniu wystawy wykorzystano zbiory prywatne Erazma Ciołka, Stefana Cieślaka, Zbigniewa Wróblewskiego. Skorzystano także z materiałów pochodzących z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Ekspozycja plenerowa – składa się z 16 plansz o wymiarach 200×150 cm.